Seminarium Naukowo-Techniczne „Rozpoznanie Podłoża w Warunkach Wystąpienia Geozagrożeń” 27.09.2024
27 września 2024 r. na Politechnice Krakowskiej odbyło się Seminarium Naukowo-Techniczne „Rozpoznanie Podłoża w Warunkach Wystąpienia Geozagrożeń”, które zgromadziło szerokie grono ekspertów z branży geotechnicznej i geologicznej. Podczas wydarzenia omówiono kluczowe kwestie związane z badaniem podłoża w kontekście geozagrożeń, takich jak osuwiska, wpływy eksploatacji górniczej oraz inne procesy geologiczne zagrażające stabilności budowli inżynierskich.
W programie seminarium znalazły się prezentacje ekspertów z wiodących ośrodków i firm inżynierskich. Dr hab. Marek Tarnawski (Geoprojekt Szczecin) przedstawił zalety i ograniczenia badań presjometrycznych. Dr Agnieszka Chećko (Urząd Miejski w Jaworznie) omówiła dokumentowanie warunków gruntowych w kontekście zadań administracji geologicznej, a Hanna Bukowy-Olejnik (GeoSolum) zaprezentowała geologiczno-geofizyczne metody rozpoznania podłoża na terenach objętych wpływami eksploatacji górniczej. W popołudniowej części dr inż. Jarosław Kos (Państwowy Instytut Geologiczny) przedstawił analizę geozagrożeń na obszarach górniczych, natomiast Jan Hejnar (Wellfield Geoscience) i Robert Sołtysik (Soley) omówili nowoczesne metody rozpoznania podłoża i technologie geotechniczne.
Organizatorami byli Polski Komitet Geotechniki, Polski Komitet Geologii Inżynierskiej i Środowiska, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskie, Katedra Geotechniki i Wytrzymałości Materiałów a także wspierali nas studenci z Koła Naukowego Geologów i Geotechników Kwarc z Politechniki Krakowskiej. Sponsorem seminarium były firmy GeoSolum Sp. z o.o. oraz Wellfield Geoscience, które aktywnie wsparły to wydarzenie, przyczyniając się do jego sukcesu.